civciv bakımı

Civciv Bakımı Nasıl Yapılır? Leave a comment

Sağlıklı civciv üretimi zahmetli ve sabır gerektiren bir durumdur. Kuluçka makinesinde yumurtadan yeni çıkan civcivlerin bulundukları ortam oldukça önemlidir, bu sebeple kuluçka sonrası sağlıklı bir ortam olmaması halinde civcivler büyümez veya sağlıksız olabilir.Kuluçka da sağlıklı çıkan civcivler bir kaç ay içerisinde tavuk yada horoz halini alacaktır. Bu civcivlerin bakımı endüstriyel yada çiftlik amaçlı bakım ve evde bakım olmak üzere ikiye ayırmak mümkündür. Evde bakım ise daha çok hobi amaçlı olarak yapılır ve çiftçiler yada tavuk endüstrisinde çalışanlar tarafından ticari amaçlı yapılır.

Endrüstriyel yada çiftçilik amaçlı civciv bakımında civcivlerin yerleştirileceği kümesler önceden temizlenmeli, badana yapılmalı ve gerekli dezenfekte işlemleri uygulanmalıdır. Bu işlemlerden sonra kümes içerisini civcivlerin yaşayabilmesi için gerekli olan şartları sağlamak için kümes içi sıcaklığının çok iyi ayarlanması gerekmektedir. Civcivler kümese gelmeden bir gün önce kümes 32-35 derece sıcaklığa sahip olacak şekilde ayarlanmalıdır. Bu sıcaklık ilk 1 hafta süresince bu şekilde tutulmalıdır. Daha sonra ise her hafta 3’er derece azaltılmalıdır. Ama sıcaklık azaltma işlemi ortam sıcaklığı 21 dereceye gelene kadar devam etmelidir. Ayrıca sıcaklıklar 15 derecenin altına kesinlikle düşürülmemelidir.

Civcivler büyüdükçe civcivler için gerekli olan havalandırma sistemi ayarlanmalı ve ortam kesinlikle cereyandan uzak olmalıdır. Kuluçkadan çıkan civcivler yemek yemeyi birkaç gün içerisinde öğrenirler. Civcivlere verilecek olan yem taze olmalı ve azar azar verilmelidir. Civcivlerin su ihtiyaçları yem vermeden önce karşılanmalıdır. Kuluçka da çıkan civcivlere ilk zamanlarda bol bol temiz su içirmelidir. Ayrıca civcivlerin yedikleri yemlerin protein ağırlıklı olmalıdır.

Civcivler evde beslenecekse yapılması gerekenler daha basittir. Civcivler için hazırlanan kolinin altı muhakkak sağlam olmalıdır. İlk günlerde verilecek yemlerin ince çekilmiş olması çok önemlidir. Ayrıca civcivler kesinlikle susuz bırakılmamalıdır. Eğer böyle bir durum varsa civcivler yüksek sesle öteceklerinden dolayı istekleri karşılanmalıdır. Civcivler yeni doğduklarında sık sık ele alıp onları sevmek civcivler için tehlikeli olacaktır. Dışarıya çıkarma imkanı varsa civcivler mutlaka dışarıya çıkarılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir