kaz kuluçka tekiniği

Kaz Kuluçka Tekniği Leave a comment

KAZ KULUÇKA TEKNİĞİ  

Yapay kuluçka, kuluçka makinasine yumurtaların konulmasıyla civciv çıkımı sağlamak demektir. Karlı bir işlemdir. Kuluçka makinelerinden kaz civcivi çıkım randımanını artırmak için kuluçka makinalarını çok hassas ve doğru bir şekilde kullanmamız gerekmektedir. Kuluçka makinelerinde havanın yavaş hareket etmesi, buharlaşmanın makine içerisine eşit oranda dağılması gerekmektedir. havanın kuluçka makinesi içerisindeki her yere uygun miktarda ulaşması gerekmektedir. Kuluçka makinelerine yerleştiren kaz yumurtalarının kuluçka süresinde çevrilmeleri sağlanmalıdır. Yüksek çıkım elde etmek için bu işlemin yapılması gereklidir.

Yumurtaların konumu sivri uçları aşağıya gelecek şekilde yerleştirilmelidir. Kuluçka makinasının tam dolu olmadığı zamanlarda kuluçkaya konulacak yumurtaların kuluçka makinasına eşit olarak  dağıtılarak yerleştirilmesi gerekmektedir. Kuluçka makinelerinin yumurtalarla dolum oranı %60 dan az ise kuluçka makinesi içi sıcaklığı 0.2 derece oranında artırılmalıdır. Yumurtalar çıkım için hazırlanırken nem oranı artırılmalıdır. Civcivler yumurtadan çıktıktan sonra kuluçka makinesinden hemen çıkarılmamalı, makşne içinde bekltilmelidir. Kuluçkadan çıkan kaz civcivleri, sıcaklığı 37 derece ve nem oranı %80 olan yerlere alınmalıdır. Ayrıca çıkım için hazır olan  yumurtalara herhangi bir işlem yapılmamalıdır. Sadece makine içerisinde yumurta kabukları varsa onlar temizlenmelidir.

Kuluçka Makinesi kaz İçin Gelişim ve Çıkımda yapılması Gerekenler

Kuluçka makinesi için kaz yumurtası toplama ve saklama koşulu kaz yumurtaları 20 derecenin altında günde birkez 180 derece çevirme yapılarak 14 gün boyunca saklanabilir. Kaz çıkımına yeni başlayanlar için çok yüksek kapasiteli kuluçka makinesi tercih etmemelerini öneririm rahatlıkla kontrol edebileceğiniz küçük çaplı kuluçka makineleri tercihiniz olsun. Bunun için şöyle bir yol izleyebilirsiniz 72 lik hobi amaçlı bir kuluçka makinesi tercih ettiğiniz taktirde bu kuluçka makineleri ekseriyet iki katlı olduğu için ilk deneyimlerinizi tek katlı kullanarak geliştirebilirsiniz. Kaz yumurlarını topladınız gereken uygun şartlarda sakladınız artık kuluçka makinesine dizilmeye hazır.

20 dercenin altında saklanan kaz yumurtalarını kuluçka makinesine dizmeden 6 saat önce oda sıcaklığına çıkarın süre sonunda kuluçka makinesini çalıştırın. Isı değerleri 37,3 nem değerler 50 ila 55 arasına geldiği zaman kaz yumurtalarının sivri kısmı alta gelecek şekilde dizebilirsiniz. İlk 24 saat yumuratalar sabit bir şekilde kalması gerekir viyol motorunun bağlantısını takmayınız ilk 24 saat sonunda viyol motorunun bağlantısını hızlı bir şekilde gerçekleştirerek yumurtaların döndürülmesini sağlayabilirsiniz.

Kuluçka makinesi içinde olan kaz yumurtaları ilk 5 gün için herhangi bir mudahalede bulunmayın yalnızca kuluçka makinesini sürekli kontrol edin nem seviyeleri yüzde 45 derecenin altına düştüğünü fark ettiğiniz taktirde nem seviyesi 55 dereceye gelene kadar azar azar su ekleyin 6 ıncı günü makinanızı kapatıp kapağını açarak 7 dakika soğutma 3 dakika buğulanma toplam 10 dakikalık bir işlem yapmalısınız. Buğulanma işlemini herhangi bir su püskürtme şişesi ile her bir dakika içerisinde yumurtaların üzerine hafif hafif su püskürterek gerçekleştirebilirsiniz. Püskürtme yapılacak su soğuk olmamalıdır. Kuluçka makinası içerisindeki derecelere yakın yani ortalama olarak 37,3 seviyelerinde ılık su püskürtülmelidir. Soğuk su püskürtülerek buğulanma işlemi yumurta üzerinde ani soğumalara yol açtığı için içeride gelişimde olan pippinge ve embriolara zarar  verir.

Bu süreç 14 gün boyunca tekrarlanır ve süre sununa gelene kadar soğutma işlemi 15 dakikaya kadar uzatılır. Yapılan işlem sonucunda kuluçka makinesi içinde bulunan kaz yumurtalarında ağırlıklarına göre yüzde 14 ila 17 arasında gram kaybı olur bu sağlıklı bir gelişim süreci anlamına gelir. Kaz yumurtalarının ağırlığına göre çıkım süreleri de farklılıklar göstermektedir. Ortalama olarak 150 gr ila 160 gr ağırlığında olan yumurtaların gelişimi 25  günde tamamlanıp 28 inci günde çıkımı gerçekleşir. 170 gr ila 180 ve üstü ağırlıklara sahip kaz yumurtaları 32 ve 34 gün gibi bir süre zarfında çıkımı gerçekleşmektedir. Kuluçka makinesi kullanım öncesi hasas bir terazi yöntemiyle bu süreçleri ortalama olarak ölçebilirsiniz ve kuluçka dönemi boyunca yumurtaların gram kaybedip kaybetmediğini haftalık tartarak sağlıklı gelişip gelişmediğini kontrol edebilirsiniz.

Kuluçka makinesi içinde gelişimde olan kaz yumurtalarının son 5 gününde 14 dakika soğutma, 4 dakika buğulanma işlemi olarak toplam 18 dakikalık bir işlem yapılır. Bu süre zarfında 4 dakikalık buğulanma işleminde ortalama 37,3 derece sıcaklığındaki 200 ml ılık suya bir tatlı kaşığı sirke eklenerek yumurta kabuğunun yumuşamasına yardımcı olunur ve daha rahat çıkımlar elde edilebilir. Gelişim süresi yani 25 günlük süre sonunda yumurtalar viyollerden alınarak çıkım için kuluçka makinesi tabanına ızgaranın üzerine yatay olarak konumlandırılır ve ılık sirkeli su ile 4 dakika buğulanma işlemi yapılır. 28. gün dolana kadar bu işlem hergün günde 1 kez tekrar edilir. Tam olarak 28 inci gün biterek 29 uncu güne girildiğinde yumurtaların sivri olmayan kısmı kulağanıza yaslayıp içeride sesi dinleyerek tık sesi gelen kısımdan küçük bir delik açarak daha rahat çıkmasını sağlayabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de bazı kaz cinslerinde kuluçka süresinde döndürme işlemi 180 derece olarak değişkenlik göstermektedir.

kaz kuluçka tekniği

Kuluçka makinesi içinde gelişimde bulunan kaz yumurtalarının 4 üncü gününde ışık kontrollerinde alınan sonuçlara göre sol tarafta bulunan yumurtada gelişim olmadığını göstermektedir. üst resimde bulunan yumurtada ise gelişimin sağlıklı bir şekilde ilerlediğini fark edebilirsiniz.

kaz-yumurtası-kuluçka-makinesi

Kuluçka makinesi içerisinde gelişmekte olan kaz yumurtaları. 6 günden sonra yapılan ışık testi sonucunda üst sol resimdeki yumurtanı sağlıklı gelişim göstermediği gözlemlenmektedir. Gelişimin yavaş olmasından dolayı gelişimde daha uzun süreye ihtiyaç duyabilir, çıkım ihtimali düşüktür. Sağ resimde bulunan kaz yumurtası ise sağlıklı bir şekilde gelişim göstermeye devam etmektedir.

kuluçka-makinesi-kaz

Kuluçka makinesi içerisinde üst resimlerde görüldüğü gibi gelişimini tamamlayan yumurtalar çıkım aşamasına gelmiş durumdadır. Sağ resimde görünen kaz yumurtasının ise gelişimini tamamlayıp çıkım için pozisyonunu belirlediğini görmekteyiz.

kaz-kuluçka-makinesi

Kuluçka makinesi içinde kaz yumurtası çıkımı;

Yumurtalarımız gelişimini tamamladı. Sıcak ve sessiz bir ortamda yumurtayı kulağınıza yaklaştırın. Tık tık seslerini dikkatli bir şekilde dinleyerek sesin yoğun olduğu bölümden çok hassas küçük müdahaleler yaparak kabukta bir delik oluşturun. Gaganın olduğu kısımdan yavaş yavaş deliği kulak çubuğu vasıtası ile büyüterek civcivin kendini dışarı atacağı kadar bir alan oluşturun. Hiç vakit kaybetmeden hızlı bir şekilde tekrar kuluçka çıkım sepetine bırakın.

Yukarıda verilen bilgiler hobi kuluçka makinası üzerinde yapılan uygulamalar sonucu hazırlanmıştır. Kullandığımız kaz kuluçka tekniği sonucunda 36 lık hobi kuluçka makinası. İçerisine konulan 36 adet kaz yumurtasından 23 adedi başarılı bir şekilde çıkımı sağlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir