Kuluçka makinası için yumurta seçimi

Kuluçka makinası için yumurta seçimi 2

Kuluçka makinası için yumurta seçimi ; İlk olarak dikkat edilmesi gereken en önemli unsur kuluçka makinesi için döllü yumurta seçimidir. Yumurtaların kuluçka makinesi yerleştirilmesi için toplanacak olan yumurta veren tavukların en az 10-12 gün öncesinden horozla çiftleşmekte olması gereklidir. Döl oranını artırmak için ise sürüdeki horoz sayısının beş tavuğa bir horoz denk gelecek şekilde olması gerekir. Horozlar ise sağlıklı ve genç olmalıdır. Tavuklar horozlardan büyük olmamalıdır. Ayrıca tavuklar da genç olmalıdır. Hiç gün ışığı almayan üretim çiftliklerinde yılın her zamanı ışıklandırmanın gerektiği gibi ayarlanmasıyla tavukların döllü yumurta verebilmeleri sağlanmaktadır.

Sağlıklı ortamlarda yetişen, dengeli ve gerekli madde eksikliği olmayan tavukların yumurtaları kuluçka işlemi için oldukça uygundur. Kuluçka makinesine konulmak için seçilecek yumurta büyüklüğü tavuğun cinsine göre o cinsin standartlarına uygun olmalıdır. Normal boyutlardan büyük yada küçük, pürüzlü, şekli bozuk ve çok ince yada çok kalın kabuklu  yumurta seçilmemesi gerekmektedir. Kuluçka makinesine konulacak yumurtaların temiz olması gerekmektedir. Bunun için kirli yumurtalar yıkanmadan kuru bir şekilde temizlenmelidir. Yumurta kabuğunun yüzeyinde bulunan koruyucu tabakayı yok etmemek için temizleme işlemi dikkatle yapılmalıdır. Aksi halde koruyucu tabakanın yok olmasına neden olunabilir ve bu şekilde zararlı bakterilerin yumurtanın içine girebilmeleri kolaylaştırılmış olur.

Ortam Sıcaklığı

Yumurtaların depolanacağı ortam sıcaklığının 12-13 derece arasında bir sıcaklığa ve %75 oranında neme sahip olması gerekir. Kuluçka makinesi içine konulacak yumurtaların depolanacağı süre içerisinde sivri uçlarının aşağıda olması gerekmektedir. Yumurtaların her gün düzenli olarak çevrilmeleri gerekmektedir. Yumurtalardan alınacak verimi yükseltmek için yumurtaların maksimum 7 gün bekletilmiş olması gerekir. Çünkü daha fazla bekletilmeleri halinde kuluçka randımanı düşecektir. Depolanan bu yumurtaların kuluçka makinesine yerleştirilmeden önce 20-25 derece sıcaklık değerlerine sahip odalarda bekletilerek oda sıcaklığına getirilmeleri  sağlanmalıdır.

Kuluçka makinası yumurta seçimi

Kuluçka makinesi ile yumurta çıkımı yapmak için gerekli faktörlerden biri de nemdir. Kuluçka süresince nem oranına dikkat edilmesi ve yumurtalar  için gerekli değerlerde olduğuna emin olunması gereklidir.

Kuluçka makinesi içindeki nem oranı yetersizliğinin yumurta içerisinde sıvı kaybına neden  olacağı ve bu sebepten dolayı civcivler zayıf kalacağı için çıkım zorlaşacaktır. Bu durumun aksine kuluçka makinesi içindeki nem düzeyi yüksek olduğunda ise  yumurta içindeki fazla nemin emilmesini sağlayan hava boşluğu küçüleceği için çıkım anında civcivlerin yumurtaları kırmaları zorlaşacaktır. Bu sebepten dolayı sorunlu bir çıkım gerçekleşecektir.

Kuluçka makinası için yumurta seçimi ilgili bilgi aktarımlarına devam edeceğiz...

2 Comments

  1. Kuluçka makinasında yumurta çevirme süresi kaç dakikadır öğrenebilirmiyim lütfen

    1. Merhaba Bekir Bey.. Kuluçka Makinalarımızda Yumurta Çevirme Suremiz Her 2 Saatte Bir 20 Saniyedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir