kuluçka makinesi

Kuluçka Makinesi Kullanımı Leave a comment

Kuluçka Makinesi Kurulum Şeması

Kuluçka makinesi kullanımı için dikkat etmeniz gereken kısımlar aşağıda açıklanmıştır mutlaka okuyunuz. Satışını yapmış olduğumuz kuluçka makineleri demonte değildir. Kurulu bir vaziyette gelir yapmanız gereken yalnızca viyol çevirme motoru üzerinde bulunan soketi kapağın altındaki diğer soket ucuna bağlamanız yeterlidir.

  1. Çıkım sepeti ve su haznesi : Kuluçka makinesi alt bölümü bu bölüm fabrikadan gelen strafor yani beyaz köpüğün içerisinde kullanılmalıdır. Aksi taktirde makine içerisinde ısı sürekli değişlik gösterir. Dengeli bir gelişim ve çıkım için straforu mutlaka kullanın.
  2. Izgara : çıkımda ihtiyaç duyacağınız 3 ml kalınlığında delikli plastik bu parça su haznesinin üzerine konulur. Sürekli makine içinde kalması gerekir.
  3. Gelişim Viyolü : Gelişim boyunca kullanılır ve ızgaranın üzerine konulur.
  4. Kapak ve kontrol paneli : Kuluçka makinesinin en önemli aksamı gelişimde ve çıkımda tüm ayarlar burada bulunan panel üzerinden yapılır. Üst kapağı kapatmadan önce gelişim viyolünde bulunan motor soketi kapağın altındaki sokete takılır ve kapak yuvalarına düzgün bir şekilde kapatılır.

kuluçka makinası kurulum şeması

Viyol Kurulum Şeması

Gelişim Viyolleri kuluçka makinesi içinde kurulu bir vaziyette gelir. Kullanımda dikkat edilmesi gereken ayrıntılar. Viyol sabitleme çıtasının yanlarında bulunan tırnaklar yan pervazda bulunan yuvaya tam oturduğundan emin olun. Viyol çevirme motoru üzerinde bulunan döndürme mafsalı döndürme çıtasının ortasında bulunan kanalda olduğundan emin olun. Kullanımda ara ara kontrol edin bazı durumlarda döndürme mafsalı kanaldan çıkabilir ve viyol işlevini gerçekleştiremez. Nasıl olması gerektiği aşağıdaki şemada anlatılmıştır.

  1. Viyol sabitleme çıtası : Her bir viyol için iki adet çıta kullanılır bu çıtalar viyolün altına gelecek şekilde ve tırnakları yan pervazda bulunan yuva içine oturtularak viyolün esnemesi engellenir. Doğru kurulum için aşağıdaki şemayı inceleyin
  2. Yan Pervaz : Her bir viyol için iki adet yan pervaz kullanılır. Yumurta dizilim yerlerinin yan tarafında bulunan yuvarlak uçlu tırnaklar yan pervazdaki deliklere takılır.
  3. Viyol Döndür Çıtası : Motajı yan pervazın üstüne gelecek şekilde ve yumurta dizilim yerlerindeki yuvarlak tırnakları çıta üzerinde bulunan deliklere takılır.
  4. Viyol Döndürme Mafsalı : Sert plastikten imal edilen ortalama 2 cm boyunda yumurta dizilim yerlerin 45 derece açılarla sağa ve sola çevirme yapmasına yardımcı olan mafsal. Bu mafsal delikli kısmı sert yapıştırıcı ile motorun çevirme miline sıkıca sabitlenir. Delikli olmayan yuvarlak tarafı ise viyol döndürme çıtasının ortasında bulunan kanala takılır.
  5. Viyol Çevirme Motoru : Bu motor galvaniz bir levhaya monta edilerek gelir. Levhada 4 vida deliği altta 2 vida deliği üste olmak üzere toplam 6 adet vida delikleri bulunur. Altta bulunan 4 vida deliği viyol yan pervazına sabitlenir. üstte bulunan 2 vida deliğine motor monta edilir.

viyol kurulumu

Kuluçka Makinesi Kullanımı

⦁ Kuluçka makinesini koliden çıkardıktan sonra stroforu yani dış köpüğü atmayın makinenin alt haznesi köpük içerisinde kullanılır. Kapakta bulunan strafor bulunduğunuz bölgenin hava şartlarına göre çok soğuk ise kullanabilirsiniz.
⦁ Kuluçka makinesi içerisinde çıkan su şişesi ve enerji kablosunu dışarı çıkarınız.
⦁ Makine içerisinde bulunan viyollerin yerlerine oturmuş olduğundan, çevirme motoru ve viyollerin arasında çevirmeye yardımcı olan küçük aparatın takılı olduğundan emin olunuz.
⦁ Kapağı kapatınız ve ön panelinde bulunan elektrik girişine enerji kablosunu bağlayınız. Enerji kablosunu prize takınca Makineniz çalışmaya başlayacaktır.
⦁ Kuluçka makinesi panelinde bulunan (+) ve (-) tuşlarına aynı anda 8 sn kadar basılı tutun ekran ışıkları kısa süreliğine sönüp yansın. Fabrika ayarları ile çalıştırın.
⦁ Makine çalışmaya başladığında fan ve rezistansın çalışıp çalışmadığını kontrol ediniz.
⦁ Kuluçka makinesinin alt sepetinde bulunan delikten su kanallarına makinanın yanında gelen sivri uçlu su şişesi ile yarım ölçek oda sıcaklığında bulunan kaynamış veya hazır suyu yavaş yavaş sıçratmadan makinaya boşaltın. Musluk suyu kullanmayın !!! musluk suyunda bulunan klor ve kireç gibi maddeler yumurtalar için zararlı olabilir bu yüzden kaynamış su veya hazır su kullanmanızda yarar var.
⦁ Makinaya herhangi bir ayar yapmadan 2-3 saat boş olarak çalıştırın. Bu sürenin sonunda ısı ve nem gerekli olan değerlere ulaşmış olacaktır. Isı değerleri istenen seviyeye geldi fakat nem % 55 derecenin altında bir değerde ise az az miktarda su ekleyerek değerini istenilen seviyelere çıkarabilirsiniz.
⦁ Kapağı açarak Hızlı bir şekilde yumurtaların sivri ucu aşağıya gelecek şekilde viyollere yerleştiriniz.
⦁ Viyollerin üzerinde bulunan çevirme motoru kablosunu ve var ise fan kablosunu kapağın altında bulunan ilgili soketlere takınız ve kapağı kapatınız. Bu süreçte ısı ve nemin düştüğünü göreceksiniz. Kapağı kapattıktan kısa bir süre sonra bu değerler tekrar normale dönecektir.
⦁ Nem göstergesini düzenli olarak kontrol ediniz. Gerekli değerin altına düşmesi durumunda azar azar su ilave ediniz. Bu işlem ortalama günlük veya iki günde bir olur.
⦁ Alt sepette ve kapakta bulunan deliklerin açık olmasına dikkat ediniz.
⦁ Makinayı koyduğunuz yerin zeminle temasının olmamasına, bulunduğu yerin oda sıcaklığında olmasına, toz ve esinti alan yer olmamasına dikkat ediniz. Mümkün olduğunca havanın sürekli değişken olduğu mekanlarda kullanmayın.
⦁ Gelişim süreci boyunca kapağı açmayınız.
⦁ Çıkım süreci geldiğinde kapağı açarak yumurtaları viyolden çıkarıp alt ızgaranın üzerine diziniz.
⦁ Civcivlerin yumurta kabuklarını daha kolay kırmaları için nem çok önemlidir. Civcivler yumurtadan çıkmaya başladığında kapağı asla açık bırakmayınız. Nemi artırmak için su ilavesi yapabilirsiniz. Civcivlerin yumurta kabuklarını daha rahat kırıp çıkmaları için yapılması gereken bir işlemdir.
⦁ Çıkan civcivler 48 saat makine içinde bekleyebilir. Açlık ve susuzluk hissetmezler.
⦁ Makine ayarlarıyla kesinlikle oynamayınız. İhtiyaç halinde teknik servisimizle irtibata geçiniz.
⦁ Her çıkım sonrası makineyi mutlaka temizleyerek en az 2 gün havalandırınız. Kimyasal temizlik malzemesi kullanmayınız. Sirkeli su ile dezenfekte ediniz.

Kuluçka Makinesi Sıcaklık Ayarı

Kuluçka makinesi fabrika ayarları için panelde bulunan (+) ve (-) tuşlarına aynı anda 8 sn kadar basılı tutun ekran ışıkları kısa süreliğine sönerek tekrar göründüğünde makine fabrika ayarlarına gelmiş demektir.

1. “SET” düğmesine basınız.
2. “+” veya “” İstenilen sıcaklığı seçiniz.
3.       Çıkmak için bir kez daha “SET” düğmesine kısa basınız.

Sıcaklık Alarmı Parametre Ayarları: (AL ve AH)

Sıcaklık alarm ayarını 1 derecenin üzerinde ya da altında çalması için fabrikadan ayarlı bir şekilde gelmektedir. Fabrika ayarlarında kalması yeterlidir ayarlarda herhangi bir değişiklik yapmanız gerekmez.
1.       Düşük sıcaklık alarm parametre ayarı.
2.       3 saniye “SET” düğmesini basılı tutunuz.
3.       Sıcaklık ekranında “AL” ekranda görünene dek “+” veya “” basınız.
4.       “SET” düğmesine kısa basarak AL değerin içine giriniz.
5.       “+” veya “-” tuşlarına basarak istediğiniz alt alarmı ayarlayın ve bir üst menü ye dönmek için “SET” düğmesine kısa basınız.

Yüksek Sıcaklık Alarmı Parametre Ayarı: ( AH )

⦁ 3 saniye “SET” düğmesini basılı tutunuz.
⦁ Sıcaklık ekranında “AH” ekranda görünene dek “+” veya “” basınız.
⦁ “SET” düğmesine kısa basarak AH değerinin içine giriniz.
⦁ “+” veya “” tuşlarına basarak  istediğiniz üst alarmı ayarlayın ve bir üst menü ye dönmek için “SET” düğmesine kısa basınız.

Nem Alarmı Parametre Ayarları: (AS)

Nem alarmı fabrika ayarı %45 olarak belirlenmektedir. Eğer bu değer yeterli değil ise ve alttaki ayar sistemi ile nem değerini gelişimde %55-60’e yükseltebilirsiniz.
⦁ 3 saniye “SET” düğmesini basılı tutunuz.
⦁ Sıcaklık ekranında “AS” ekranda görünene dek “+” veya “” basınız.
⦁ “SET” düğmesine kısa basarak AS değerinin içine giriniz.
⦁ “+” veya “” istediğiniz alt alarmı ayarlayın ve bir üst menü ye dönmek için “SET” düğmesine kısa basınız.

Sıcaklık Ölçümleme Okuma Sensörü: (CA)

Termometre doğru okuma “0” derece olarak ayarlanır. Eğer sıcaklık kalibre okuma harici termometre kullanarak yanlış olduğunu tespit ettiyseniz, altta verilen bilgilere göre ayarlayınız.
1.       Sıcaklık ölçümü sensorü kalibrasyonu.
2.       3 saniye “SET” düğmesini basılı tutunuz.
3.       Sıcaklık “CA” ekranda görünene dek “+” veya “-” basınız.
4.       “SET” düğmesine kısa basarak CA değerinin içine giriniz.
5.       Doğru ölçüm ayarlamak için “+” veya “-” basınız. Kuluçka Makinesi ısısı çok düşük veya yüksek ise, ayarı harici termometre kullanarak okumaları arasında fark olduğunda CA dan kalibre edilmeli. Kuluçka makinesi sıcaklık okuması için, yüksek ve normal değeri (belirten “+” ve “-“) ile ayarlanmalıdır. Kalibrasyonu ayarlayın ve bir üst menü ye dönmek için “SET” düğmesine kısa basınız.

Sıcaklık üst ve alt limit seti. (HS ve LS)

HS – (Yüksek Ayar)
LS – (Düşük Ayar)
Kuluçka sıcaklık ayarı istenen sıcaklık ayarının ayar aralığı sınırını ayarlamak HS 38,0 olarak ayarlanır ve LS 36,5 olarak ayarlanırsa, tavsiye edilen sıcaklık ise 37,2 arası 37,8 değişmektedir, bu yüzden bile minimum sıcaklık 36,5 ile sınırlı olacaktır. Yüksek ayar 37,5 sınırına gider.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir